Styrets beretning per Q3-2023
God inntektsvekst og fortsatt lave tap
3. Kvartal 2023 (Konserntall. Tall I parentes gjelder 3. kvartal 2022)
- Resultat etter skatt: 136 (86) mill. kroner
- Egenkapitalavkastning: 12,4 (8,37) prosent
- Resultat per egenkapitalbevis: 8,47 (5,35) kroner
- Kostnadsprosent morbank: 31,0 (37,0) prosent
- Kostnadsprosent konsern: 37,8 (43,3) prosent
- Rentenetto inkl. kredittforetak: 201 (154) mill. kroner
- Netto øvrige provisjons- og andre inntekter: 70 (71) mill. kroner
- Tapsprosent inkl. kredittforetak: 0,01 (-0,01) prosent
Hittil i år 2023 (Konserntall. Tall i parentes for samme periode)
- Resultat etter skatt: 363 (283) mill. kroner
- Egenkapitalavkastning: 11,0 (9,0) prosent
- Resultat per egenkapitalbevis: 22,53 (17,59) kroner
- Kostnadsprosent morbank: 30,5 (34,9) prosent
- Kostnadsprosent konsern: 41,3 (42,7) prosent
- Rentenetto inkl. kredittforetak: 559 (452) mill. kroner
- Netto øvrige provisjons- og andre inntekter: 218 (206) mill. kroner
- Tapsprosent inkl. kredittforetak: -0,01 (0,05) prosent
- Ren kjernekapitaldekning forholdsmessig konsolidert: 18,3 (18,3) prosent
- Utlånsvekst siste 12 måneder inkl. overført til kredittforetak: 3,8 (6,7) prosent
- Innskuddsvekst siste 12 måneder: 2,7 (8,3) prosent
- Innskuddsdekning: 79 (79) prosent.
Hovedpunkter hittil i år
- Den underliggende bankdriften er solid som følge av økt rentenetto. Resultatet fra den underliggende bankvirksomheten ble 437 (344) mill. kroner
- God aktivitet i bruktboligmarkedet, mens nyboligmarkedet har avtatt markert. EiendomsMegler 1 Ringerike Hadeland opprettholder sin sterke markedsposisjon lokalt
- Utlånsveksten i privatmarkedet er avtakende, men fortsatt høyere enn markedsvekst. I bedriftsmarkedet påvirkes utlånsveksten av lavere etterspørsel fra særlig bygg- og anleggsektoren. Flere prosjekter er satt på vent og det er usikkerhet rundt situasjonen videre.
- Kvaliteten i bankens utlånsportefølje er fortsatt god og misligholdet er lavt. Etterspørselen etter avdragsfrihet er på et normalt nivå. Imidlertid ser vi at kombinasjonen av økte priser og renter øker risikoen knyttet til bolig- og eiendomsutvikling. Banken har derfor opprettholdt en skjønnsmessig tapsavsetning på 10 mill. kroner.
- Norges Bank har økt styringsrenten med 1,50 prosentpoeng gjennom året, sist med 0,25 prosentpoeng i september. SpareBank 1 Ringerike Hadeland har varslet reprising av innskudds- og utlånsporteføljen med full effekt fra slutten av november 2023.
- Sparebanken Sogn og Fjordane inngikk den 26. april 2023 en intensjonsavtale om å bli en SpareBank 1 -bank gjennom oppkjøp av en eierandel på 13 prosent i SamSpar-selskapene. Transaksjonen er verdsatt til 630 mill. kroner. Det gjenstår detaljer i oppgjørsberegningene i transaksjonen. Gevinsten for SpareBank 1 Ringerike Hadeland er antatt å ligge mellom 50-60 mill. kroner for morbanken. Transaksjonen er ventet å bli gjennomført sannsynligvis i løpet av 2024.
Konsernet SpareBank 1 Ringerike Hadeland
Konsernet SpareBank 1 Ringerike Hadeland omfatter per 30. september 2023 morbanken, to datterselskaper og to felleskontrollerte virksomheter.
Regnskapene til datterselskapene konsolideres fullt ut i konsernregnskapet til SpareBank 1 Ringerike Hadeland, mens resultatene fra tilknyttede og felleskontrollerte selskaper resultatføres i bankens konsernregnskap tilsvarende bankens eierandel etter egenkapitalmetoden. For direkteeide selskaper inntektsføres utbytte i morbank.
SpareBank 1 Ringerike Hadeland økte sin eierandel i Samarbeidende Sparebanker AS og Samarbeidende Sparebanker Utvikling DA etter kjøp av aksjer fra SpareBank 1 SMN etter deres fusjon med tidligere SamSpar-bank SpareBank 1 Søre Sunnmøre. SpareBank 1 Ringerike Hadeland eier etter transaksjonen 16,41 prosent i Samarbeidende Sparebanker AS og 14,77 prosent Samarbeidende Sparebanker Utvikling DA. Dette tilsvarer en indirekte eierandel på 3,20 prosent i SpareBank 1 Gruppen AS og 2,66 prosent i SpareBank 1 Utvikling DA. Transaksjonen ble gjennomført 30.06.2023.
Konsernresultat for 3. kvartal 2023
Resultat før skatt ble 176 (116) mill. kroner i 3. kvartal, en økning på 28 mill. kroner fra forrige kvartal. Resultatoppgangen fra forrige kvartal skyldes økt rentenetto og lave tap. I tillegg bidrar verdijustering på fastrentelån. Lavere netto provisjons- og andre inntekter bidrar negativt.
| (Hele mill. kroner) | 3.kvartal 2022 | 4.kvartal 2022 | 1.kvartal 2023 | 2.kvartal 2023 | 3.kvartal 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Netto renteinntekter | 141 | 161 | 161 | 173 | 193 |
| Netto provisjons- og andre inntekter | 84 | 75 | 83 | 90 | 77 |
| Sum driftsinntekter | 225 | 236 | 244 | 263 | 270 |
| Sum driftskostnader | 96 | 107 | 113 | 113 | 109 |
| Driftsresultat før tap | 129 | 129 | 131 | 150 | 162 |
| Tap på utlån og garantier | 9 | 6 | -3 | -2 | 2 |
| Driftsresultat etter tap | 120 | 122 | 134 | 152 | 159 |
| Netto resultat fra finansielle eiendeler | -4 | 40 | 19 | -4 | 17 |
| Resultat før skatt | 116 | 162 | 153 | 148 | 176 |
Netto renteinntekter inkl. provisjoner fra kredittforetak
Netto renteinntekter ble 193 (141) mill. kroner i 3. kvartal, mot 173 mill. kroner i forrige kvartal. Økningen fra forrige kvartal skyldes primært økt kundemargin. Historisk lav margin på boliglån har en negativ effekt på kundemarginen, men økt innskuddsmargin bidrar positivt. Dette er normalt i perioder med økende rentenivåer. Netto renteinntekter i prosent av gjennomsnittlig forvaltningskapital inkl. kredittforetakene ble 1,78 (1,38) prosent mot 1,61 prosent i forrige kvartal.
Norges Bank økte styringsrenten 0,25 prosentpoeng både i august og september. SpareBank 1 Ringerike Hadeland har varslet reprising av innskudds- og utlånsporteføljen med full effekt fra utgangen av november 2023.
Provisjonsinntekter fra utlån overført til kredittforetak ble 8 (13) mill. kroner, mot 12 mill. kroner i forrige kvartal. Nedgangen fra forrige kvartal skyldes dels økt pengemarkedsrente og dels at banken har 2 måneders varslingsfrist til personmarkedskunder ved renteendringer.
Netto renteinntekter inkludert provisjonsinntekter fra kredittforetak ble 201 (154) mill. kroner, mot 185 mill. kroner i forrige kvartal. Netto renteinntekter inkludert provisjonsinntekter utgjorde 1,86 (1,51) prosent av gjennomsnittlig forvaltningskapital inkl. kredittforetakene, mot 1,73 prosent i forrige kvartal.
Netto øvrige provisjons- og andre inntekter
Konsernet legger vekt på å ha en diversifisert inntektssammensetning og har som ambisjon at minst 40 prosent av inntektene skal komme fra annet enn tradisjonelle balanseprodukter. I kvartalet utgjorde slike inntekter 25 (32) prosent av totale inntekter ekskl. utbytte og verdireguleringer, mot 30 prosent i forrige kvartal. Et økende rentenivå og lave bidrag fra Sparebank 1 Gruppen er hovedforklaringen til at rentenettoens andel av totale inntekter har økt.
Netto øvrige provisjonsinntekter utgjorde 39 (39) mill. kroner, mot 38 mill. kroner i forrige kvartal.
Provisjonsinntektene fra betalingsformidling ble på 21 (20) mill. kroner, mot 19 mill. kroner i forrige kvartal. Økningen på 2 mill. kroner skyldes hovedsakelig økte provisjonsinntekter fra VISA og kredittkort. Inntekter fra betalingsformidlingsområdet er i stor grad utsatt for sesongvariasjon.
Provisjonsinntekter fra forsikring utgjorde 12 (13) mill. kroner, mot 13 mill. kroner i forrige kvartal. Inntektene fra forsikringsområdet er påvirket av lavere lønnsomhetsprovisjon som følge av økt skadeprosent knyttet til blant annet uværet Hans. Fortsatt god bestandsvekst og premieøkning bidrar positivt.
Provisjonsinntektene fra spare- og plasseringsområdet ble på 4 (3) mill. kroner, mot 3 mill. kroner i forrige kvartal.
Andre driftsinntekter utgjorde 31 (32) mill. kroner, mot 40 mill. kroner i forrige kvartal. Nedgangen fra forrige kvartal er drevet av lavere aktivitet i datterselskapene SpareBank 1 Økonomihuset og Eiendomsmegler 1 Ringerike Hadeland.
Netto resultat fra finansielle eiendeler
Netto resultat fra finansielle eiendeler var 17 (- 4) mill. kroner, mot minus 4 mill. kroner i forrige kvartal. Nettogevinsten skyldes primært verdijustering på fastrentelån.
Utvikling i inntekter av eierinteresser er nærmere omtalt under avsnittet «Inntekter fra eierinteresser, Samarbeidende SpareBanker (SamSpar)»
| (Hele mill. kroner) | 3.kvartal 2022 | 4.kvartal 2022 | 1.kvartal 2023 | 2.kvartal 2023 | 3.kvartal 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utbytte | 0 | 14 | 16 | 1 | 5 |
| Gev/tap obligasjonsportefølje | -5 | 3 | -4 | -3 | 2 |
| Gev/tap aksjer | -1 | 10 | 2 | 4 | -1 |
| Gev/tap på valuta og derivater | 8 | -15 | -1 | 25 | 2 |
| Andre verdiendringer | -9 | 10 | -1 | -32 | 12 |
| Inntekter av eierinteresser | 3 | 19 | 7 | -0 | -2 |
| Netto resultat fra finansielle eiendeler | -4 | 40 | 19 | -4 | 17 |
Driftskostnader
Sum driftskostnader ble 109 (96) mill. kroner, mot 113 mill. kroner i forrige kvartal. Kostnadsreduksjonen fra forrige kvartal skyldes primært lavere kostnad i datterselskaper og lavere andre driftskostnader i morbank. Kostnadene i kvartalet er høyere enn fjoråret og påvirkes av noen flere årsverk i konsernet kombinert med lønnsvekst og prisstigning. Målt i forhold til totale inntekter utgjorde driftskostnadene i konsernet 37,8 (43,3) prosent.
Tap på utlån og garantier
Kvaliteten på utlåns- og garantiporteføljen er fortsatt god.
SpareBank 1 Ringerike Hadeland hadde i kvartalet et tap på utlån og garantier på 2,2 (tap 9) mill. kroner, mot en inntektsføring på 2,4 mill. kroner i forrige kvartal.
Modellmessige tapsavsetninger (trinn 1 og 2) er uendret fra forrige kvartal. Individuelle nedskrivninger (trinn 3) på enkeltengasjement ble økt med 2 mill. kroner i kvartalet. Periodens netto konstaterte tap var 0 mill. kroner. Avsetning for antatt, ikke-observerbar migrering som følge av vedvarende usikkerhet rundt den makroøkonomiske utviklingen er holdt uendret på 10 mill. kroner.
| Tap på utlån | 3.kvartal 2022 | 4.kvartal 2022 | 1.kvartal 2023 | 2.kvartal 2023 | 3.kvartal 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tapskostnad i kvartalet, i mill. kroner | 9,2 | 6,2 | -3,0 | -2,4 | 2,2 |
| Misligholdte engasjement i % av brutto utlån | 0,06 % | 0,00 % | 0,07 % | 0,07 % | 0,18 % |
Konsernregnskap hittil i 2023
Konsernresultat før skatt hittil i 2023 ble 478 (373) mill. kroner. Resultatoppgangen skyldes hovedsakelig god underliggende bankdrift som følge av økt rentenetto og lave tap.
| 3.kvartal 2022 | 3.kvartal 2023 | Endring | |
|---|---|---|---|
| Netto renteinntekter | 398 | 527 | 129 |
| Netto provisjons- og andre inntekter | 259 | 250 | -9 |
| Netto resultat fra finansielle eiendeler | 16 | 32 | 16 |
| Sum inntekter | 673 | 809 | 136 |
| Sum driftskostnader | 288 | 334 | 47 |
| Resultat før tap | 385 | 475 | 89 |
| Tap på utlån og garantier | 12 | -3 | -16 |
| Resultat før skatt | 373 | 478 | 105 |
| Skattekostnad | 90 | 115 | 26 |
| Periodens resultat | 283 | 363 | 79 |
Konsernresultat etter skatt hittil i år ble 363 (283) mill. kroner og annualisert egenkapitalavkastning ble 11,0 (9,0) prosent.
Netto renteinntekter inkl. provisjoner fra kredittforetak
Konsernet legger vekt på å ha en diversifisert inntektssammensetning og har som ambisjon at minst 40 prosent av inntektene skal komme fra annet enn tradisjonelle balanseprodukter. Hittil i år utgjør rentenetto inkludert provisjonsinntekter fra kredittforetakene 72 (68) prosent av totale inntekter ekskl. utbytte og verdireguleringer. Et økende rentenivå og lave bidrag fra Sparebank 1 Gruppen er hovedforklaringen til at rentenettoens andel av totale inntekter har økt.
Netto renteinntekter ble 527 (398) mill. kroner, mens provisjonsinntekter fra utlån overført til kredittforetak beløp seg til 32 (53) mill. kroner. Samlet økte netto renteinntekter inkludert provisjonsinntekter fra kredittforetak med 24 prosent og beløp seg til 559 (452) mill. kroner. Økningen fra fjoråret skyldes utlånsvekst, reprising av portefølje som følge av økte styringsrenter og bedrede innskuddsmarginer. Utlånsmarginene på boliglån er på et historisk lave nivåer.
Netto renteinntekter målt mot gjennomsnittlig forvaltningskapital inkl. kredittforetakene har styrket seg gjennom året og var på 1,76 (1,51) prosent
Netto øvrige provisjons- og andre inntekter
Netto øvrige provisjonsinntekter ble på 112 (112) mill. kroner.
Provisjonsinntektene fra betalingsformidling ble på 56 (53) mill. kroner. Økningen på 3 mill. kroner skyldes økte provisjonsinntekter fra VISA og kredittkort. Økte gebyrer på enkelte betalingstjenester har også bidratt positivt.
Provisjonsinntekter fra forsikring utgjorde 37 (38) mill. kroner. Inntektene fra forsikringsområdet er påvirket av lavere lønnsomhetsprovisjon som følge av økt skadefrekvens innen motor og bolig i 2023. I tillegg påvirkes lønnsomhetsprovisjonen negativt av skadene forårsaket av uværet «Hans». Fortsatt god bestandsvekst og premieøkning bidrar positivt.
Provisjonsinntektene fra spare- og plasseringsområdet ble på 10 (11) mill. kroner.
Netto resultat fra finansielle eiendeler
Netto resultat fra finansielle eiendeler var 32 (16) mill. kroner. Resultatforbedringen på 16 mill. kroner skyldes primært verdijustering på fastrentelån.
Inntekter fra eierinteresser, Samarbeidende SpareBanker (SamSpar)
SamSpar-bankene eier 19,5 prosent av SpareBank 1 Gruppen og SpareBank 1 Ringerike Hadeland mottar resultatbidrag fra SpareBank 1 Gruppen gjennom sin eierandel i Samarbeide SpareBanker AS (SamSpar).
SpareBank 1 Gruppen konsern fikk et resultat på 267 (1.216) mill. kroner per 3. kvartal og 187 (910) etter skatt, hvorav 86 (553) mill. kroner utgjorde majoritetens andel av resultatet etter skatt. Annualisert egenkapitalavkastning var 1,9 (9,0) prosent. Vår banks del av resultatet i SpareBank 1 Gruppen var 3 (16) mill. kroner.
SpareBank 1 Gruppen leverer et svakt resultat hittil i år grunnet en kombinasjon av storskaden i Halden (natur), «Hans», styrtregn på Østlandet, avviklingstap og økt skadefrekvens og snittskade for hovedproduktene i Fremtind. I tillegg bidrar negativ verdiregulering av renteporteføljen og investeringseiendommer grunnet økt nivå på de lange rentene negativt til resultatet.
Utbytte
Utbytte fra døtre, felleskontrollert virksomhet og tilknyttet virksomhet fremkommer som «Inntekter av eierinteresser» i morbank. I konsern inntektsføres konsernets andel av resultatet løpende.
Mottatt utbytte fra andre investeringer utgjør 22 (17) mill. kroner.
Netto resultat fra andre finansielle eiendeler
SpareBank 1 Ringerike Hadeland har en netto gevinst fra andre finansielle investeringer på 5 (tap 9) mill. kroner hittil i år. Nettogevinsten skyldes primært verdijustering på fastrentelån.
Verdiendring på fastrenteporteføljen med tilhørende sikringer er på 2,5 (minus 10) mill. kroner hittil i år, mens verdiendring på obligasjonsporteføljen grunnet spreadutgang er på minus 6 (minus 21)
SpareBank 1 Ringerike Hadeland har resultatført en gevinst på 6 mill. kroner knyttet til verdijustering av eierandeler i direkteeide SpareBank 1-selskaper. På samme tid i fjor resultatførte banken gevinst på 23 mill. kroner som følge av oppskriving av eierandelene i SpareBank 1 Finans Østlandet AS og SpareBank 1 Markets.
Driftskostnader
Sum driftskostnader ble 334 (288) mill. kroner og utgjorde 41,3 (42,7) prosent av netto inntekter. Økningen er sammensatt. Oppkjøpet av regnsapsbedriftene Fokus Økonomi AS og BS Regnskap AS bidrar med rundt 20 årsverk, og derfor også en økt personalkostnad. Dette, kombinert med lønnsvekst trekker lønnskostnadene opp. Økningen i andre kostnader skyldes generell inflasjon og økte kostander til IT-utvikling sentralisert til SpareBank 1 Utvikling.
Kredittrisiko og porteføljeutvikling
Kredittrisiko knyttet til utlånsporteføljen er bankens største risikoområde. Kreditter besluttes i henhold til bankens bevilgningsreglement og banken følger aktivt opp løpende engasjementer. Overvåking av kredittrisikoen skjer gjennom et risikoklassifiseringssystem utviklet i samarbeid med SpareBank 1 Alliansen. Tapsutviklingen er avhengig av den økonomiske utviklingen i Norge generelt og i bankens markedsområde spesielt.
73 (74) prosent av bankens utlån inkl. overført til kredittforetak er klassifisert i svært lav eller lav risikoklasse.
Bankens kredittportefølje består av 67 (67) prosent utlån til personmarkedet og 33 (33) prosent utlån til bedriftsmarkedet.
Utlån til personmarkedet består hovedsakelig av lån med sikkerhet i boligeiendom og belåningen er gjennomgående moderat sett opp mot sikkerhetsverdiene. Dette tilsier begrenset tapspotensiale. Gjennomsnittlig belåningsgrad for personmarkedsporteføljen er på 56 prosent inkludert utlån overført til kredittforetak og 62 prosent ekskludert utlån overført til kredittforetak. Belåningsgrad beregnes på innvilget ramme. Utviklingen i belåningsgrad avhenger av kundenes avdragsprofil og utviklingen i markedsverdien på eiendommene som er stilt som sikkerhet. Markedsverdien på sikkerhet i boligeiendom oppdateres hovedsakelig hvert kvartal.
Bankens utlånsportefølje til bedriftsmarkedet gjenspeiler i stor grad næringsstrukturen i bankens region. Av bankens kredittportefølje mot bedriftskunder er 59 (61) prosent av utlånene knyttet til omsetning og drift av eiendom, 13 (12) prosent til bygg og anleggsvirksomhet, 10 (9) prosent til primærnæring, hovedsakelig landbruk, og 7 (7) prosent til forretningsmessig tjenesteyting. Banken har en gjennomsnittlig belåningsgrad i eiendomsporteføljen på rundt 60 prosent.
Bankens eksponering mot hotell-, restaurant- og reiselivsbransjen er lav og utgjør kun 1 (2) prosent av porteføljen. Banken sitter på en godt diversifisert portefølje med næringseiendom, hvor hovedregelen er langsiktige leietaker eller eiendom til eget bruk. De største eksponeringene er mot lokale profesjonelle aktører vi har lang historikk med, og som vi har fulgt over tid. Banken har lav refinansieringsrisiko da bruken av korte commitments er svært begrenset, og eksponeringen mot syndikatfinansiering er lav.
Det gjennomføres gjennomganger av samtlige større engasjementer i bedriftsmarkeds-porteføljen kvartalsvis. Trekk på kreditter, avdragsutsettelser og utvikling i mislighold i hele utlånsporteføljen følges løpende opp. Tilsvarende er det innført tett oppfølging av de største kredittengasjementene på personmarkedet samt engasjementer i høy og høyeste risikoklasse.
Kredittrisikoen i bankens utlånsportefølje er lav til moderat. Mislighold og tap er på et lavt nivå sett opp mot total portefølje.
Tap og mislighold
SpareBank 1 Ringerike Hadeland hadde per utgangen av kvartalet en netto inntektsføring på tap på utlån og garantier på 3 (tap 12) mill. kroner
Modellmessige tapsavsetninger (trinn 1 og 2) har blitt redusert med 6 mill. kroner primært som følge av bedring av kredittkvalitet og innfrielse av noen større byggelånsfinansieringer. Individuelle nedskrivninger (trinn 3) på enkeltengasjement har økt med 2 mill. kroner. Periodens netto konstaterte tap var 1 mill. kroner. Avsetning for antatt, ikke-observerbar migrering som følge av vedvarende usikkerhet rundt den makroøkonomiske utviklingen er holdt uendret på 10 mill. kroner.
Brutto misligholdte utlån var 44 (15) mill. kroner ved utgangen av kvartalet tilsvarende 0,18 (0,06) prosent av brutto utlån.
Utlån til kunder
Brutto utlån til kunder, inklusive utlån overført til kredittforetakene har økt med 0,9 (2,1) mrd. kroner hittil i år, og var 37,8 (36,5) mrd. kroner ved utgangen av kvartalet. Volumveksten hittil i år er påvirket av innfrielser av enkelte større byggelånsfinansieringer, samt generell redusert kredittvekst i samfunnet.
| Brutto utlån inkl. kredittforetak | 3.kvartal 2022 | 4.kvartal 2022 | 1.kvartal 2023 | 2.kvartal 2023 | 3.kvartal 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utlånsvekst i kvartalet, i mill. kroner | 792 | 505 | 342 | 488 | 48 |
| Utlånsvekst i kvartalet, i % | 2,2 % | 1,4 % | 0,9 % | 1,3 % | 0,1 % |
Brutto utlån til kunder, inklusive utlån overført til kredittforetakene, har økt med 1,4 (2,4) mrd. kroner siste tolv måneder, tilsvarende 3,8 (6,9) prosent. Banken arbeider strukturert og proaktivt overfor nye kunder og prosjekter, og har hatt god effekt av dette arbeidet.
Innskudd fra kunder
Innskudd fra kunder har økt med 0,6 (1,2) mrd. kroner hittil i år, og var 19,7 (19,2) mrd. kroner ved utgangen av kvartalet.
Innskudd fra kunder har økt med 0,5 (1,5) mrd. kroner siste tolv måneder, tilsvarende 2,7 (8,35) prosent
Forretningsområdene
Resultat før skatt fordelt på forretningsområder.
Personkunder (PM)
| (Hele mill. kroner) | 2023 - HIÅ | 2022 - HIÅ | Endring |
|---|---|---|---|
| Netto renteinntekter og provisjon BK | 242 | 219 | 23 |
| Netto andre provisjonsinntekter | 77 | 75 | 2 |
| Netto andre inntekter | -1 | 0 | -1 |
| Driftskostnader | 160 | 140 | 20 |
| Resultat før tap | 158 | 155 | 3 |
| Tap på utlån og garantier | -2 | -2 | 0 |
| Resultat før skatt | 160 | 157 | 3 |
Personkundemarkedet leverer et resultat hittil år på nivå med fjoråret. Økt rentenetto bidrar positivt, mens økte driftskostnader demper resultatutviklingen. Økningen i økte driftskostnader skyldes noen flere årsverk, lønnsvekst, generell inflasjon og økte kostander til IT-utvikling sentralisert til SpareBank 1 Utvikling
Veksten i netto renteinntekter dempes av lavere provisjonsinntekter fra utlån overført til bolig-kredittforetak. Lavere provisjonsinntekter skyldes økningen i pengemarkedsrenten og forsinkelser i renteendring ut til kunde, som gir lavere marginer på overførte lån til boligkredittforetaket. Økte utlånsrenter, volumvekst og bedrede innskuddsmarginer trekker i motsatt retning.
| Brutto utlån inkl. kredittforetak, PM | 3.kvartal 2022 | 4.kvartal 2022 | 1.kvartal 2023 | 2.kvartal 2023 | 3.kvartal 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utlånsvekst i kvartalet, i mill. kroner | 560 | 440 | 253 | 443 | 18 |
| Utlånsvekst i kvartalet, i % | 2,4 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,8 % | 0,1 % |
Brutto utlån til personkunder, inklusive utlån overført til SpareBank 1 Boligkreditt, har økt med 0,7 (1,2) mrd. kroner hittil i år. Det er god aktivitet i virksomhetsområdet og bruktboligomsetningen i markedsområdet er på nivå med fjoråret. Samtidig har det vært en klar økning i antall usolgte boliger. Omsetningen av nye boliger har gått markert ned og bruktboligprisene har avtatt noe fra i fjor.
Banken arbeider strukturert og proaktivt overfor nye kunder blant annet ved samarbeid mellom banken og eiendomsmeglerselskapet og har hatt god effekt av dette arbeidet.
Brutto utlån til personkunder, inklusive utlån overført til SpareBank 1 Boligkreditt, har økt med 1,2 (1,5) mrd. kroner til 25,4 (24,2) mrd. kroner siste tolv måneder, tilsvarende 4,8 (6,4) prosent
Innskudd fra personkunder har økt 0,5 (0,6) mrd. kroner til 12,8 (12,2) mrd. kroner siste tolv måneder, tilsvarende 4,4 (5,2) prosent.
Bedriftskunder (BM)
| (Hele mill. kroner) | 2023 - HIÅ | 2022 - HIÅ | Endring |
|---|---|---|---|
| Netto renteinntekter og provisjon NK | 292 | 235 | 57 |
| Netto andre provisjonsinntekter | 35 | 37 | -2 |
| Netto andre inntekter | 1 | 1 | 0 |
| Driftskostnader | 85 | 72 | 13 |
| Resultat før tap | 243 | 201 | 42 |
| Tap på utlån og garantier | -1 | 14 | -16 |
| Resultat før skatt | 244 | 187 | 58 |
Bedriftskundemarkedet leverer et godt resultat med en resultatoppgang på 31 prosent før skatt. Resultatoppgangen skyldes økt rentenetto og tilbakeføring av tap.
Netto renteinntekter har økt med 57 mill. kroner til 292 (235) mill. kroner som følge økt kundemargin og volumvekst.
| Brutto utlån inkl. kredittforetak, BM | 3.kvartal 2022 | 4.kvartal 2022 | 1.kvartal 2023 | 2.kvartal 2023 | 3.kvartal 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utlånsvekst i kvartalet, i mill. kroner | 232 | 28 | 81 | 77 | 67 |
| Utlånsvekst i kvartalet, i % | 1,9 % | 0,2 % | 0,7 % | 0,6 % | 0,5 % |
Brutto utlån til bedriftsmarkedskunder, inklusive utlån overført til SpareBank 1 Næringskreditt, har økt med 225 (889) mill. kroner hittil i år. Volumveksten er påvirket av innfrielser av enkelte større byggelånsfinansieringer i 1. kvartal. Samtidig har etterspørselen etter nye byggelånsfinansieringer avtatt, da det igangsettes færre større nye boligprosjekter som følge av et økende rentenivå og høye byggekostnader.
Brutto utlån til bedriftsmarkedskunder, inklusive utlån overført til SpareBank 1 Næringskreditt, har økt med 0,3 (1,0) mrd. kroner til 12,5 (12,2) mrd. kroner siste tolv måneder, tilsvarende 2,1 (8,5) prosent.
Innskudd fra bedriftsmarkedskunder er om lag uendret fra samme periode i fjor, og utgjør 6,9 (6,9) mrd.
Eiendomsmegling
| (Hele mill. kroner) | 2023 - HIÅ | 2022 - HIÅ | Endring |
|---|---|---|---|
| Netto inntekter | 40 | 41 | -1 |
| Driftskostnader | 34 | 33 | 1 |
| Resultat før skatt | 7 | 9 | -2 |
EiendomsMegler 1 Ringerike Hadeland AS har oppnådd et resultat før skattekostnad på 7 (9) mill. kroner hittil i år. Aktiviteten i bruktboligmarkedet har vært på nivå med fjoråret, men nyboligsalget har gått vesentlig ned. Det er god aktivitet i selskapet og markedsandelen ligger stabilt på rundt 40 prosent.
Meglerforetaket er samlokalisert med banken på Hønefoss, Gran og Nittedal.
Det jobbes systematisk med samhandling mellom bank og eiendomsmegler. Dette gjør at konsernet kan gi et bredere tilbud til kundene, samtidig som det gir et bedre inntjeningsgrunnlag for konsernets samlede virksomhet.
Inntektene fra forretningsområdet er naturlig sykliske med normalt høyeste inntekter i 2. og 3. kvartal.
Regnskaps- og IT-tjenester
| (Hele mill. kroner) | 2023 - HIÅ | 2022 - HIÅ | Endring |
|---|---|---|---|
| Netto inntekter | 65 | 47 | 18 |
| Driftskostnader | 61 | 42 | 19 |
| Resultat før skatt | 4 | 5 | -1 |
SpareBank 1 Økonomihuset AS har oppnådd et resultat før skattekostnad på 4 (5) mill. kroner hittil i år. Fokus Økonomi AS og BS Regnskap AS er konsolidert inn i SpareBank 1 Økonomihuset AS etter oppkjøpet av selskapene i 4. kvartal i fjor. Historiske regnskapstall er ikke korrigert.
Kostnadene er drevet av økte lønnskostnader, og generell prisvekst i andre driftskostnader. Synergier på kostnadssiden etter de to oppkjøpene er ikke hentet fullt ut. Innfusjonering av kjøpte selskap driver også kostnadene, da spesielt på IT siden.
Aktiviteten er god, og omsetningen ligger over tilsvarende periode i fjor, også for SpareBank 1 Økonomihuset isolert.
Det jobbes systematisk med å øke samhandlingen mellom banken og Økonomihuset. Dette gjør at konsernet kan gi et bredere tilbud til kundene, samtidig som det vil gi et bedre inntjeningsgrunnlag for konsernets samlede virksomhet.
Inntektene fra forretningsområdet er naturlig sykliske med normalt høyeste inntekter i 1. og 2. kvartal grunnet arbeid med årsregnskaper og skatteberegninger.
Felleskontrollerte virksomheter
Bankkonsernet eier andeler i SpareBank 1 Gruppen AS indirekte gjennom Samarbeidende Sparebanker AS. Bankens indirekte eierandel i SpareBank 1 Gruppen AS utgjør 3,20 prosent. Innregnet resultat fra felleskontrollerte virksomheter utgjorde totalt 4 (8) mill. kroner hittil i 2023.
Se omtale over under avsnitt «Inntekter fra eierinteresser, Samarbeidende SpareBanker (SamSpar)»
Finansiering og likviditet
SpareBank 1 Ringerike Hadeland har en vel-diversifisert finansieringsportefølje som er spredt på ulike markeder, innlånskilder, instrumenter og løpetider.
Bankens primære finansieringskilde er innskudd fra kunder. Bankens innskuddsdekning er på et tilfredsstillende nivå med 79 (79) prosent eksklusive kredittforetak og 52 (53) prosent inkl. kredittforetak.
SpareBank 1 Bolig- og Næringskreditt er også viktige finansieringskilder for banken. Volum overført til kredittforetakene var 12,9 (12,1) mrd. kroner ved utgangen av kvartalet.
Bankens øvrige finansiering består hovedsakelig av verdipapirgjeld og ansvarlig kapital. Konsernets samlede verdipapirgjeld utgjorde 5,7 (5,5) mrd. kroner ved utgangen av kvartalet. Gjennomsnittdurasjonen i innlånsporteføljen var på 3,39 (3,14) år.
SpareBank 1 Ringerike Hadeland har i 2023 ustedt et ansvarlig lån på 200 mill. kroner
SpareBank 1 Ringerike Hadeland er ratet med en innskudds-/gjeldsrating fra Moodys på A2 med stabile utsikter. Ratingen oppleves å ha en positiv effekt på bankens tilgang på markedsfinansiering.
Banken publiserte i fjor et ambisiøst grønt obligasjonsrammeverk som gir grunnlag for utstedelse av grønne obligasjoner. Det grønne obligasjonsrammeverket er en del av bankens satsning på bærekraft og banken har utstedt 700 mill. kroner i grønne obligasjoner.
LCR (Liquidity Coverage Ratio) per 3. kvartal 2023 utgjør 334 (136) prosent.
Styret vurderer likviditetssituasjonen som god samtidig som finansieringsmarkedet er velfungerende.
Kapitaldekning
SpareBank 1 Ringerike Hadeland er godt kapitalisert. Ved utgangen av 3. kvartal hadde banken en ren kjernekapitaldekning forholdsmessig konsolidert på 18,3 (18,3) prosent, en kjernekapitaldekning på 18,5 (18,5) prosent og en kapitaldekning på 20,3 (20,1) prosent. Uvektet kjernekapitaldekning var på 8,8 (8,6) prosent.
Tilsvarende tall for morbank var henholdsvis 18,7 (18,6), 18,7 (18,6) og 20,4 (20,0) prosent. Uvektet kjernekapitaldekning var på 10,7 (10,6) prosent.
Finanstilsynet vedtok 18. mars 2023 et nytt Pilar 2-krav for banken på 1,6 prosent som tredde i kraft fra 31.03.2023. Minst 56,25 prosent av kravet skal dekkes av ren kjernekapital, mens minst 75 prosent må dekkes av kjernekapital. Finanstilsynet mener at banken bør ha en kapitalkravsmargin på 1,0 prosent og at denne skal oppfylles med ren kjernekapital.
Samlet krav til ren kjernekapital, kjernekapital og totalkapital for banken var hhv. 13,40 prosent, 15,20 prosent og 17,60 prosent per 30.09.2023.
Det vises ellers til redegjørelse om kapitaldekning i note 11.
Vesentlige transaksjoner med nærstående parter
Det har ikke vært gjennomført transaksjoner med nærstående parter som har hatt vesentlig betydning for virksomhetens stilling eller resultat i løpet av rapporteringsperioden.
Utsiktene fremover
Veksten i norsk økonomi har avtatt, og det er utsikter til at veksten vil avta ytterligere framover. Arbeidsledigheten ventes å stige litt, men fra et lavt nivå. Norges Bank har gjennom 3. kvartal økt styringsrenten med 0,50 prosentpoeng til 4,25 prosent for å dempe den høye prisveksten, og sentralbanken har oppjustert rentebanen fra i våres. Den nye rentebanen tilsier en lengere periode med høye renter enn tidligere antatt. Det er usikkerhet knyttet til husholdningenes tilpasninger til høy prisvekst og økte renter, og hvordan dette påvirker makrobildet fremover.
Vår region er ikke upåvirket av den nasjonale utviklingen og aktiviteten har avtatt, særlig innenfor ny- boligmarkedet. Flere større boligprosjekter er satt på vent og igangsetting av nye boliger har gått ned. Samtidig foregår det stadig byggearbeider knyttet til infrastrukturprosjekter for å knytte regionen enda nærmere Oslo. Langsiktig utvikling vil sannsynligvis føre til flere innbyggere og bedrifter i regionen, noe som vil gjøre at banken har gode muligheter for fremtidig lønnsom vekst.
Vår visjon er å være «en drivkraft for bærekraftig vekst og utvikling i vår region». Vi skal bygge videre på våre konkurransefortrinn som en sterk bank med solid lokal forankring.
Overskriften for vår offensive strategi er «Digitalt først, slik at vi kan skille oss ut som relasjonelle». I dette ligger det at vi skal utnytte potensialet i digitalisering, samtidig som vi er nær kundene våre. Effektiv drift gir grunnlag for konkurransedyktige kundebetingelser. Bransjeledende digitalbanktjenester innfrir kundenes forventninger til en fremtidsrettet og moderne bank. Dette er i sum fundamentet som setter oss i stand til å tydeliggjøre og videreutvikle vår rolle som en nær og personlig lokalbank. Vi har som ambisjon å skille oss klart ut som banken som er den beste og mest personlige samarbeidspartneren i både gode og vanskelige tider. Dette kan bli særlig viktig i tiden framover, når utsiktene for makroøkonomien tyder på økt pris- og kostnadsnivå for både private husholdninger og bedriftsmarkedet. Våre dyktige rådgivere, som bor i og kjenner regionen, er godt forberedt. Vi har stått sammen med våre kunder, i motgang og medgang, siden 1833. Det skal vi fortsette med. SpareBank 1 Ringerike Hadeland er mer enn en bank, og skal skille seg ut som nær og relasjonell. Vi skal bidra til å bygge verdier som varer, for både kunder, samfunn og bankens eiere.
Banken kjennetegnes av lønnsom og solid bankdrift, og den er tilstrekkelig godt kapitalisert. Gjennom sterk markedsposisjon, nære kunderelasjoner og effektiv utnyttelse av digitale muligheter anser styret at banken har gode vekstmuligheter i en attraktiv region.

