Noter til regnskapet
Note 1 - Regnskapsprinsipper
SpareBank 1 Ringerike Hadeland sitt selskaps- og konsernregnskap er utarbeidet i samsvar med IAS 34 "Delårsrapportering". Delårsregnskapet omfatter ikke all informasjon som kreves i et fullstendig årsregnskap og bør leses i sammenheng med årsregnskapet for 2022. Års- og delårsregnskapene er utarbeidet i samsvar med IFRS, godkjent av EU.
Sparebank 1 Gruppen, som banken eier og konsoliderer inn i konsernregnskapet ved egenkapitalmetoden gjennom sitt eierskap i Samarbeidende Sparebanker (16,41 %), implementerte IFRS17- og IFRS9-standardene per 01.01.2022. Implementeringseffekten på Samarbeidende Sparebanker AS' egenkapital IB 01.01.2023 som følge av prinsippendring i Sparebank 1 Gruppen AS er beregnet til -202 mill. kr. Effekten på konsernet Sparebank 1 Ringerike Hadelands egenkapital er -33,0 mill. kr. Sammenligningstall er ikke omarbeidet.
Alle tall er i hele millioner om ikke annet er angitt. Funksjonell valuta og presentasjonsvaluta er NOK.
Note 2 - Viktige regnskapsestimater og skjønnsmessige vurderinger
Ved utarbeidelse av delårsregnskapet foretar ledelsen estimater, skjønnsmessige vurderinger og tar forutsetninger som påvirker effekten av anvendelsen av regnskapsprinsipper. Dette vil derfor påvirke regnskapsførte beløp for eiendeler, forpliktelser, inntekter og kostnader. I årsregnskapet er det redegjort nærmere for vesentlige estimater og forutsetninger i note 3 Kritiske estimater og vurderinger vedrørende bruk av regnskapsprinsipper. Som følge av endret markedssituasjon og generell økt usikkerhet knyttet til framtidsutsiktene for norsk økonomi, er det vurdert å være behov for større grad av skjønnsmessige tapsvurderinger utover beregninger i tapsmodellen. De skjønnsmessige vurderingene gjøres basert på spesifikke vurderinger av underliggende kredittrisiko i bankens porteføljer gitt makroøkonomiske prognoser på nasjonalt og regionalt nivå, samt etter samtaler med kunder og vurderinger fra kunderådgivere og kredittansvarlige i banken.
Note 3 - Finansiell risiko
Finansiell risiko og risikostyring er beskrevet i årsregnskapet blant annet i note 6, 7 til 13 (for kredittrisiko), note 14 (markedsrisiko) og note 15 (likviditetsrisiko) som sammen med informasjon i denne delårsrapporten i all vesentlighet er dekkende for den finansielle risiko per 30.09.2023.
Note 4 - Tap på utlån, garantier m.v.
Morbank og konsern
Alle beløp er like for morbank og konsern bortsett fra en konsolidering fra en datter for brutto og netto utlån, se note 5. Beløp i mnok. Utlån til privatmarkedet er vurdert til virkelig verdi over utvidet resultat. Tapsvurdering etter IFRS 9 inngår som en del av grunnlaget for virkelig verdivurdering.
| Morbank/ konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tap på utlån | 01.01.2023 | Endring avsetning for tap | Netto konstatert/innbetalt tidligere konstatert | 30.09.2023 |
| Avsetning til tap etter amortisert kost - bedriftsmarkedet | 92 | -6 | - | 86 |
| Virkelig verdi over utvidet resultat (OCI) Privatmarked | 19 | -3 | 0 | 17 |
| Skjønnsmessig gruppevis tapsavsetning | ||||
| Sum avsetning til tap på utlån og garantier | 111 | -9 | - | 102 |
Bankens BM og PM avdelinger har i løpet av de siste kvartalene gjennomført engasjementsgjennomgang med vurdering av kredittrisikoen som følge av dagens markedssituasjon. Ultimo februar 2022 invaderte Russland Ukraina, som sammen med koronapandemien har blitt fulgt av økte priser på energi og andre varer. Dette har videre ført til økte priser på varer og tjenester produsert i Norge. Samtidig som innsatsfaktorer har blitt dyrere, er det lav ledighet og høy aktivitet i norsk økonomi. Inflasjonen er fortsatt klart over målet, og lønnsveksten ser ut til å bli høyere enn i fjor. På bakgrunn av dette justerte Norges Bank i rentemøtet 22. september styringsrenten med 25 basispunkter til 4,25 prosent og signaliserte at styringsrenten kan settes opp ytterligere mot slutten av året.
Banken avsatte i Q1 2022 en skjønnsmessig tilleggsavsetning på 8,0 mill. kr. som følge av økt usikkerhet i forbindelse med effektene av krigen i Ukraina som på det tidspunktet ikke var synliggjort i kredittmodellene (PD). Effektene av omtalt usikkerhet vil ikke være synlig i modellverket på en stund enda, og banken valgte å øke den skjønnsmessige tapsavsetningen med 2,0 mill. kr. i Q4 2022. Per Q3 2023 er det ikke observert en vesentlig forverring av kunders atferd i form av økte restanser, men banken ser en økning i etterspørsel etter avdragsfrihet på lån, samt noe økning i utnyttelse av kreditter. Banken har derfor besluttet å beholde den skjønnsmessige avsetningen på dagens nivå. Total skjønnsmessig avsetning for modellusikkerhet er ved utløpet av Q3 2023 på 10,0 mill. kr.
Tabellene under avstemmer inngående og utgående balanse per trinn.
Avstemmingsposter inkluderer:
- Bevegelser mellom trinn, IB for lån som er flyttet til trinnene.
- Nye ustedte lån, som reflekterer tapsavsetningen for nye innregnede lån, inkludert utlån som tidligere er fraregnet som følge av endrede vilkår.
- Utlån som er fraregnet reflekterer avsetning for utlån som er fraregnet i perioden uten at det er nedskrevet som følge av kredittap inkludert lån som er fraregnet som følge av endringer i vilkår
- Ny måling av tap inkluderer effekt av endringer i input eller forutsetninger i modellen, delvis tilbakebetaling, opptrekk i eksisterende kreditt, og endringer i måling som følge av overføring mellom trinn.
| Morbank/ konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Totalt balanseført tapsavsetning på utlån og garantier | Trinn 1 | Trinn 2 | Trinn 3 | Total |
| 01.01.2023 | 56 | 26 | 29 | 111 |
| Avsetning til tap | ||||
| Overført til (fra) trinn 1 | 6 | -6 | - | 0 |
| Overført til (fra) Trinn 2 | -2 | 2 | -0 | 0 |
| Overført til (fra) Trinn 3 | -0 | -1 | 1 | 0 |
| Nye utstedte eller kjøpte utlån | 4 | 1 | 0 | 5 |
| Økning i måling av tap | 12,3 | 17,8 | 6 | 36 |
| Reduksjon i måling av tap | -26,6 | -8,2 | -5 | -40 |
| Utlån som har blitt fraregnet | -4 | -3 | -1 | -7 |
| Konstaterte nedskrivninger (konstaterte tap) | - | -0,25 | -2,54 | -2,79 |
| Skjønnsmessig gruppevis tapsavsetning | - | - | - | 0 |
| 30.09.23 | 47 | 28 | 28 | 102 |
| - Herav bedriftsmarkedet | 43 | 20 | 22 | 86 |
| - Herav personmarkedet | 3 | 8 | 6 | 17 |
| Morbank/ konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Totalt balanseført tapsavsetning på utlån og garantier | Trinn 1 | Trinn 2 | Trinn 3 | Total |
| 01.01.2022 | 35 | 28 | 30 | 93 |
| Avsetning til tap | ||||
| Overført til (fra) trinn 1 | 6 | -6 | 0 | 0 |
| Overført til (fra) Trinn 2 | -2 | 2 | 0 | 0 |
| Overført til (fra) Trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nye utstedte eller kjøpte utlån | 12 | 6 | 1 | 19 |
| Økning i måling av tap | 8 | 9 | 3 | 20 |
| Reduksjon i måling av tap | -14 | -3 | 0 | -17 |
| Utlån som har blitt fraregnet | -7 | -9 | -1 | -17 |
| Konstaterte nedskrivninger (konstaterte tap) | 0 | 0 | -1 | -1 |
| Skjønnsmessig gruppevis tapsavsetning | 8 | 0 | 0 | 8 |
| 30.09.22 | 47 | 26 | 31 | 104 |
| - Herav bedriftsmarkedet | 42 | 21 | 25 | 88 |
| - Herav personmarkedet | 5 | 5 | 6 | 17 |
| Morbank/ konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Totalt balanseført tapsavsetning på utlån og garantier | Trinn 1 | Trinn 2 | Trinn 3 | Total |
| 01.01.2022 | 35 | 28 | 30 | 93 |
| Avsetning til tap | ||||
| Overført til (fra) trinn 1 | 6 | -6 | 0 | 0 |
| Overført til (fra) Trinn 2 | -1 | 1 | 0 | 0 |
| Overført til (fra) Trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nye utstedte eller kjøpte utlån | 22 | 7 | 0 | 30 |
| Økning i måling av tap | 7 | 9 | 2 | 18 |
| Reduksjon i måling av tap | -12 | -3 | -1 | -16 |
| Utlån som har blitt fraregnet | -11 | -10 | -2 | -22 |
| Konstaterte nedskrivninger (konstaterte tap) | 0 | 0 | -1 | -1 |
| Skjønnsmessig gruppevis tapsavsetning | 10 | 0 | 0 | 10 |
| 31.12.2022 | 56 | 26 | 29 | 111 |
| - Herav bedriftsmarkedet | 50 | 17 | 25 | 93 |
| - Herav personmarkedet | 6 | 9 | 4 | 18 |
| Morbank/ konsern | |||
|---|---|---|---|
| Periodens tap på utlån og garantier | 31.12.2022 | 30.09.22 | 30.09.23 |
| Endring i nedskrivning Trinn 1 & 2 | 9 | 3 | -7 |
| Endring i nedskrivning Trinn 3 | -0 | 2 | 2 |
| Effekt skjønnsmessig nedskrivning | 10 | 8 | - |
| Konstaterte tap med tidligere nedskrivninger | 1 | 1 | 3 |
| Konstaterte tap uten tidligere nedskrivninger | 0 | 0 | 1 |
| Inngang på tidligere konstaterte nedskrivninger | -1 | -1 | -3 |
| Andre korreksjoner / amortisering av nedskrivninger | -1 | -1 | 2 |
| Sum tap på utlån og garantier | 19 | 12 | -3 |
| Morbank/ konsern | |||
|---|---|---|---|
| 31.12.2022 | 30.09.22 | 30.09.23 | |
| Misligholdte engasjement: | |||
| Brutto misligholdte engasjement over 90 dager | 19 | 15 | 44 |
| Trinn 3 nedskriving | - 3 | - 2 | -10 |
| Netto misligholdte engasjement | 16 | 13 | 34 |
| Avsetningsgrad | 16,4 % | 15,2 % | 22,0 % |
| Brutto misligholdte engasjement i % av brutto utlån | 0,1 % | 0,06 % | 0,18 % |
| Øvrige tapsutsatte engasjement: | |||
| Øvrig tapsutsatte engasjement | 147 | 143 | 120 |
| Trinn 3 nedskriving | - 25 | - 29 | -19 |
| Netto tapsutsatte engasjement | 122 | 114 | 100 |
| Avsetningsgrad | 17,0 % | 20,0 % | 16,3 % |
| Øvrig tapsutsatte engasjement i % av brutto utlån | 0,6 % | 0,6 % | 0,5 % |
| Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån | Trinn 1 | Trinn 2 | Trinn 3 | Total |
| Pr. 01.01.2023 | 22 545 | 1 921 | 108 | 24 574 |
| Endring | 338 | 16 | 14 | 368 |
| Pr. 30.09.2023 | 22 883 | 1 937 | 122 | 24 942 |
| Avsetning til tap i % av brutto utlån | 0,2 % | 1,4 % | 23,0 % | 0,41 % |
| Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån | Trinn 1 | Trinn 2 | Trinn 3 | Total |
| Pr. 01.01.2022 | 21 238 | 1 794 | 100 | 23 131 |
| Endring | 1 243 | -35 | 22 | 1 229 |
| Pr. 30.09.2022 | 22 481 | 1 758 | 121 | 24 361 |
| Avsetning til tap i % av brutto utlån | 0,2 % | 1,5 % | 25,5 % | 0,4 % |
| Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån | Trinn 1 | Trinn 2 | Trinn 3 | Total |
| Pr. 01.01.2022 | 21 238 | 1 794 | 100 | 23 131 |
| Endring | 1 307 | 127 | 8 | 1 442 |
| Pr. 31.12.2022 | 22 545 | 1 921 | 108 | 24 574 |
| Avsetning til tap i % av brutto utlån | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,5 % |
Sensitivitetsanalyse
Modellen beregner nedskrivning på engasjementer for 3 ulike scenarier hvor sannsynligheten for at det enkelte scenariet inntreffer vektes. Basisscenario (base case) for IFRS 9-beregningene bygger i hovedsak på makroøknomiske prognoser i Pengepolitisk rapport fra Norges Bank og inneholder forventninger om makroøkonomiske faktorer som arbeidsledighet, BNP-vekst, rentenivå, boligpriser mv.
En 10 %-poengs reduksjon i sannsynlighet for basisscenariet og tilsvarende 10 %-poengs økning i sannsynlighet for stressscenariet (worst case) resulterer i økte tapsavsetninger på ca. 19,8 mill. kr. Dette illustrerer sensitiviteten ved en moderat forverring i nasjonale og/eller regionale makroøkonomiske faktorer som gjør at misligholdssannsynligheten som det er tatt høyde for øker ytterligere.
En 10 %-poengs reduksjon i sannsynlighet for basisscenariet og tilsvarende 10 %-poengs økning i sannsynlighet for det beste scenariet (best case) resulterer i reduserte tapsavsetninger på ca. 3,5 mill.kr som illustrerer sensitiviteten ved en moderat forbedring i nasjonale og/eller regionale makroøkonomiske faktorer som gjør at misligholdssannsynligheten som det er tatt høyde for blir redusert.
I forbindelse med koronapandemien er scenariovekting på 80-10-10 opprettholdt. Endringene i de makroøkonomiske prognosene er tatt høyde for gjennom modelloverstyring, i tillegg til en skjønnsmessig avsetning, som beskrevet tidligere i noten.
| BM | PM | Totalt | |
|---|---|---|---|
| ECL i forventet scenario (Base case) | 62 | 19 | 80 |
| ECL i nedsidescenario (Worst case) | 212 | 67 | 278 |
| ECL i oppsidescenario (Best case) | 37 | 8 | 45 |
| ECL med anvendt scenariovekting 80/10/10 | 74 | 22 | 97 |
| ECL med alternativ scenariovekting 70/20/10 | 89 | 27 | 116 |
| ECL med alternativ scenariovekting 70/10/20 | 72 | 21 | 93 |
Note 5 - Utlån fordelt på sektor og næring
| Morbank | Konsern | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2022 | 30.09.2022 | 30.09.2023 | (Beløp i mnok) | 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 |
| 13 050 | 12 980 | 13 221 | Lønnstakere o.l | 13 221 | 12 980 | 13 050 |
| 1 183 | 1 128 | 1 225 | Primærnæringen | 1 225 | 1 128 | 1 183 |
| 299 | 338 | 304 | Industri | 304 | 338 | 299 |
| 1 393 | 1 449 | 1 567 | Bygg- og anleggsvirksomhet | 1 567 | 1 449 | 1 393 |
| 386 | 403 | 391 | Varehandel | 391 | 403 | 386 |
| 80 | 90 | 96 | Transport og lagring | 96 | 90 | 80 |
| 142 | 156 | 154 | Hotell og restaurantdrift | 154 | 156 | 142 |
| 879 | 802 | 915 | Forretningsmessig tjenesteyting | 915 | 802 | 879 |
| 6 722 | 6 613 | 6 555 | Omsetning/drift eiendommer | 6 551 | 6 613 | 6 722 |
| 362 | 341 | 403 | Diverse næringer | 403 | 341 | 362 |
| 77 | 61 | 113 | Påløpte renter | 113 | 61 | 77 |
| 24 574 | 24 362 | 24 945 | Brutto utlån | 24 942 | 24 361 | 24 574 |
| -86 | -83 | -83 | - Tap på utlån til amortisert kost | -83 | -83 | -86 |
| -15 | -14 | -14 | - Tap på på utlån til virkelig verdi over utvidet resultat | -14 | -14 | -15 |
| 5 | 4 | 2 | - Verdiendring utover tapsnedskrivning | 2 | 4 | 5 |
| 24 477 | 24 268 | 24 850 | Netto utlån | 24 846 | 24 268 | 24 477 |
| 24 574 | 24 362 | 24 945 | Sum brutto utlån | 24 942 | 24 361 | 24 574 |
| 688 | 725 | 744 | Lån overført til SpareBank 1 Næringskreditt | 744 | 725 | 688 |
| 11 696 | 11 367 | 12 150 | Lån overført til SpareBank 1 Boligkreditt | 12 150 | 11 367 | 11 696 |
| 36 958 | 36 453 | 37 840 | Sum brutto utlån inkl. kredittforetak | 37 836 | 36 453 | 36 958 |
Note 6 - Innskudd fordelt på sektor og næring
| Morbank | Konsern | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.22 | 30.09.22 | 30.09.23 | (Beløp i mnok) | 30.09.23 | 30.09.22 | 31.12.22 |
| 12 080 | 11 879 | 12 265 | Lønnstakere o.l | 12 265 | 11 879 | 12 080 |
| 730 | 653 | 651 | Offentlig sektor | 651 | 653 | 730 |
| 400 | 439 | 433 | Primærnæringen | 433 | 439 | 400 |
| 213 | 179 | 147 | Industri | 147 | 179 | 213 |
| 999 | 935 | 952 | Bygg- og anleggsvirksomhet | 952 | 935 | 999 |
| 458 | 423 | 395 | Varehandel | 395 | 423 | 458 |
| 149 | 142 | 145 | Transport og lagring | 145 | 142 | 149 |
| 110 | 99 | 120 | Hotell og restaurantdrift | 120 | 99 | 110 |
| 1 949 | 2 030 | 2 160 | Forretningsmessig tjenesteyting | 2 150 | 2 021 | 1 945 |
| 1 239 | 1 373 | 1 406 | Omsetning/drift eiendommer | 1 405 | 1 371 | 1 232 |
| 794 | 936 | 716 | Diverse næringer | 716 | 936 | 794 |
| 5 | 102 | 309 | Påløpte renter | 309 | 102 | 5 |
| 19 129 | 19 189 | 19 699 | Sum innskudd fordelt på sektor og næring | 19 688 | 19 179 | 19 118 |
Note 7 - Finansielle derivater
Generell beskrivelse
Oppstillingen nedenfor viser virkelig verdi av bankens finansielle derivater bokført som eiendeler og gjeld samt nominelle verdier av kontraktene. Positiv markedsverdi av kontrakter blir bokført som eiendel, mens negativ markedsverdi blir bokført som gjeld. Kontraktsvolumet, oppført brutto, viser størrelsen av derivatenes underliggende eiendeler, og er grunnlaget for måling av endringer i virkelig verdi av bankens derivater. Det oppgitte volumet viser utestående volulm av transaksjoner ved årets slutt og gir ingen indikasjon på markedsrisiko eller kredittrisiko. Alle derivater blir bokført til virkelig verdi over resultatet. Gevinster blir ført som eiendeler og tap ført som gjeld for alle rentederivater.
I den finansielle oppstillingen har banken ingen finansielle instrumenter som bokføres netto. Mot finansielle institusjoner er det inngått ISDA-avtaler med CSA-tillegg for å regulere motpartsrisiko. Kunder i person- og bedriftsmarked som driver tradingvirksomhet henvises til SpareBank 1 SMN for utøvelse av virksomheten.
Banken har ingen kontrakter som kvalifiserer for kontantstrømsikring.
Morbank og konsern
Alle beløp er like for morbank og konsern.
| Finansielle derivater (beløp i mnok) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Til virkelig verdi over resultatet | 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 | ||||||
| Kontraktssum | Virkelig verdi | Kontraktssum | Virkelig verdi | Kontraktssum | Virkelig verdi | ||||
| Renteinstrumenter | Eiendeler | Forpliktelser | Eiendeler | Forpliktelser | Eiendeler | Forpliktelser | |||
| Renteswapper fastrente utlån | 941 | 57 | 0 | 1 148 | 49 | 0 | 1 146 | 37 | 2 |
| Sum renteinstrumenter | 941 | 57 | 0 | 1 148 | 49 | 0 | 1 146 | 37 | 2 |
| Sikring av innlån | |||||||||
| Rentebytteavtaler | 3 000 | 15 | 147 | 2 442 | 31 | 97 | 2 524 | 32 | 92 |
| Sum renteinstrumenter | 3 000 | 15 | 147 | 2 442 | 31 | 97 | 2 524 | 32 | 92 |
| Sum valuta- og renteinstrumenter i mnok | |||||||||
| Sum renteinstrumenter | 3 941 | 72 | 147 | 3 590 | 80 | 97 | 3 670 | 69 | 94 |
| Sum | 3 941 | 72 | 147 | 3 590 | 80 | 97 | 3 670 | 69 | 94 |
Virkelig verdisikring
Netto tap resultatført knyttet til sikringsinstrumentene ved virkelig verdisikring av bankens fastrente innlån var 17,4 mnok pr 30.09.2023 mot gevinst 29,3mnok i 2022. Netto gevinst på sikringsobjekter knyttet til den sikrede risikoen var 21,9 mnok pr 30.09.2023 mot tap 31,4 mnok i 2022.
Note 8 - Andre eiendeler
| Morbank | Konsern | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2022 | 30.09.2022 | 30.09.2023 | (Beløp i mnok) | 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 |
| 49 | 7 | 30 | Forskuddsbet. ikke påløpte kostnader og opptj. ikke mottatte innt. | 34 | 12 | 52 |
| 47 | 30 | 331 | Andre eiendeler | 372 | 63 | 75 |
| 96 | 37 | 361 | Andre eiendeler | 406 | 75 | 128 |
Note 9 - Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer og ansvarlig lånekapital
SpareBank 1 Ringerike Hadeland emitterer og innløser verdipapirgjeld som et ledd i likviditetsstyringen. Refinansieringsbehovet blir også delvis finansiert ved overføring av utlånsportefølje til SpareBank 1 Boligkreditt AS. Oppstillingen er identisk i morbank og konsern. All verdipapirgjeld er utstedt i NOK.
| Verdipapirgjeld | 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| (Beløp i mnok) | |||
| Obligasjonsgjeld | |||
| - pålydende verdi | 5 465 | 5 204 | 5 549 |
| - bokført verdi | 5 363 | 5 250 | 5 549 |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer, pålydende verdi | 5 465 | 5 204 | 5 549 |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer, bokført verdi | 5 363 | 5 250 | 5 549 |
| Obligasjonsgjeld fordelt på forfallstidspunkt | 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| ‘2023 | 0 | 1 300 | 699 |
| ‘2024 | 815 | 1 100 | 1 100 |
| ‘2025 | 900 | 900 | 900 |
| ‘2026 | 750 | 350 | 750 |
| ‘2027 | 800 | 300 | 800 |
| ‘2028 | 1 250 | 450 | 950 |
| ‘2029 | 950 | 0 | 350 |
| Sum obligasjonsgjeld, pålydende verdi | 5 465 | 4 950 | 5 549 |
| Endring i verdipapirgjeld | 30.09.2023 | Emittert/utvidet | Forfalt/ innløst | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Sertifikatgjeld, nominell verdi | 0 | 300 | -300 | 0 |
| Verdijusteringer | 0 | 0 | ||
| Obligasjonsgjeld, nominell verdi | 5 465 | 900 | -984 | 5 549 |
| Påløpte renter | 44 | 58 | ||
| Verdijusteringer | -146 | -58 | ||
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 5 363 | 900 | -984 | 5 549 |
| Ansvarlig lånekapital | 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Tidsbegrenset ansvarlig lånekapital *) | 328 | 250 | 250 |
| - påløpte renter | 2 | 1 | 1 |
| Sum ansvarlig lånekapital | 330 | 251 | 251 |
| *) Ansvarlig lån har en løpetid på 10 år med mulighet for call etter 5 år. Pr 30.09.2023 har banken utstedt totalt 328 mill. kroner i ansvarlig lånekaptial, med tidspunkt for «call» 20.11.2023 (78 mill kr), 30.09.2026 (50 mill kr) og 06.09.28 (200 mill kr.). | |||
| Endring i ansvarlig lånekapital | 30.09.2023 | Emittert/utvidet | Forfalt/ innløst | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tidsbegrenset ansvarlig lånekapital, nominell verdi | 328 | 200 | -122 | 250 |
| Påløpte renter | 2 | 1 | ||
| Sum ansvarlig lånekapital | 330 | 200 | -122 | 251 |
Note 10 - Annen gjeld og balanseførte forpliktelser
| Morbank | Konsern | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.22 | 30.09.22 | 30.09.23 | (Beløp i mnok) | 30.09.23 | 30.09.22 | 31.12.22 |
| 22 | -2 | 18 | Påløpte kostnader og mottatte ikke opptjente inntekter | 27 | 7 | 30 |
| 93 | 77 | 77 | Pensjonsforpliktelser | 77 | 77 | 93 |
| 102 | 122 | 411 | Annen gjeld | 459 | 170 | 151 |
| 218 | 197 | 506 | Sum annen gjeld og balanseførte forpliktelser | 563 | 254 | 274 |
| 712 | 770 | 706 | Sum stilte garantier (ikke balanseført) | 706 | 770 | 712 |
| 2 678 | 3 361 | 2 991 | Sum andre ikke balanseførte forpliktelser | 2 991 | 3 361 | 2 678 |
Note 11 - Kapitaldekning
Kapitalstyring
SpareBank 1 Ringerike Hadeland benytter standardmetoden for kredittrisiko og basismetoden for operasjonell risiko. Per 30.09.2023 er kravet til bevaringsbuffer 2,5 prosent, systemrisikobuffer 3 prosent og motsyklisk kapitalbuffer 2,5 prosent. Disse kravene er i tillegg til kravet om ren kjernekapital på 4,5 prosent, slik at samlet minstekrav til ren kjernekapital er 12,5 prosent. I tillegg har Finanstilsynets fastsatt et pilar 2-krav for SpareBank 1 Ringerike Hadeland på 1,6 prosent med virkning fra 31.03.2023. Totalt minstekrav til ren kjernekapital, inklusive pilar 2-kravet, er dermed 13,4 prosent.
Styret har fastsatt mål for ren kjernekapitaldekning for banken og konsernet på regulatorisk minstekrav + 1 prosentpoeng.
Bankens investering i datterselskapene Eiendomsmegleren Ringerike Hadeland og SpareBank 1 Økonomihuset AS faller inn under størrelsesunntaket i CRR/CRD IV forskriftenes §17, og det utarbeides således ikke kapitaldekning på konsolidert nivå. Finanstilsynet har imidlertid pålagt bankene utvidet konsolideringsplikt for eierforetak i samarbeidende gruppe for eierandeler under 10%. Bestemmelsen gjelder eierandeler i andre finansforetak som forestår den virksomheten som samarbeidet omfatter, jfr Finansforetaksloven § 17-13. Banken anvender regelen om forholdsmessig konsolidering av eierandeler i samarbeidende gruppe for SB1 Boligkreditt AS, SB1 Næringskreditt AS, SB1 Kreditt AS og SB1 Finans Østlandet AS.
Kvartalsregnskapet har vært gjenstand for forenklet revisorkontroll slik at 50 % av overskuddet er inkludert kapitaldekningsberegningene, både på morbank og forholdsmessig konsolidering.
Banken har per 30.09.2023 gjort vurdering av risikoen i eiendomsutviklingsprosjekter i henhold til Finansdepartements konklusjon og har flyttet engasjementer der det ikke er inngått juridisk bindende kjøpsavtale som dekker mer enn halvparten av engasjementsbeløpet til 150% risikovekt.
| Forholdsmessig konsolidering | |||
|---|---|---|---|
| (Beløp i mnok) | 31.12.2022 | 30.09.2022 | 30.09.2023 |
| Ren kjernekapital | 3 876 | 3 843 | 4 125 |
| Kjernekapital | 3 918 | 3 887 | 4 166 |
| Ansvarlig kapital | 4 234 | 4 206 | 4 560 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 21 588 | 20 956 | 22 501 |
| Ren kjernekapitaldekning | 18,0 % | 18,3 % | 18,3 % |
| Kjernekapitaldekning | 18,1 % | 18,5 % | 18,5 % |
| Kapitaldekning | 19,6 % | 20,1 % | 20,3 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (Leverage ratio ) | 8,6 % | 8,6 % | 8,8 % |
| Morbank | |||
|---|---|---|---|
| (Beløp i mnok) | 31.12.2022 | 30.09.2022 | 30.09.2023 |
| Egenkapitalbevis | 1 565 | 1 565 | 1 565 |
| Overkursfond | 492 | 492 | 492 |
| Utjevningsfond, grunnfond og kompensasjonsfond | 1 884 | 1 679 | 1 884 |
| Fond for urealiserte gevinster | 69 | 61 | 78 |
| Avsatt til gaver og utbytte | 211 | - | - |
| Annen egenkapital | -18 | 263 | 413 |
| Balanseført egenkapital | 4 203 | 4 060 | 4 431 |
| Balanseført egenkapital som ikke inngår i kjernekapital | -211 | -142 | -178 |
| Verdiendringer som følge av kravene om forsvarlig verdsettelse (AVA) | -17 | -17 | -17 |
| Fradrag for utsatt skatt, goodwill og andre immaterielle eiendeler | - | ||
| Fradrag for direkte og indirekte investeringer i selskaper i finansiell sektor | -811 | -727 | -869 |
| Tilleggsfradrag i ren kjernekapital som institusjonen anser som nødvendige | -53 | -46 | -56 |
| Ren kjernekapital | 3 110 | 3 128 | 3 310 |
| Fondsobligasjoner | - | - | - |
| Fradrag for vesentlige og ikke vesentlige eierandeler i finansiell sektor | - | - | - |
| Kjernekapital | 3 110 | 3 128 | 3 310 |
| Tidsbegrenset ansvarlig kapital | 250 | 250 | 328 |
| Fradrag for direkte og indirekte investeringer i selskaper i finansiell sektor 1) | -23 | -22 | -23 |
| Ansvarlig kapital | 3 338 | 3 357 | 3 616 |
| Risikoveid beregningsgrunnlag: | |||
| Stater | 5 | 6 | - |
| Lokale og regionale myndigheter | - | 5 | 0 |
| Offentlige foretak | - | 26 | |
| Institusjoner | 258 | 193 | 292 |
| Foretak | 4 780 | 5 152 | 5 088 |
| Massemarked | 2 440 | 2 408 | 2 585 |
| Pantsikkerhet i eiendom | 6 242 | 6 077 | 6 085 |
| Forfalte engasjementer | 148 | 153 | 162 |
| Høyrisikoengasjementer | 845 | 346 | 861 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 144 | 148 | 174 |
| Egenkapitalposisjoner | 570 | 554 | 654 |
| Øvrige engasjementer | 251 | 233 | 249 |
| Sum kredittrisiko | 15 684 | 15 277 | 16 175 |
| Operasjonell risiko | 1 480 | 1 489 | 1 480 |
| Motpartsrisiko derivater (CVA-risiko) | 26 | 31 | 30 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 17 189 | 16 797 | 17 685 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 18,1 % | 18,6 % | 18,7 % |
| Kjernekapitaldekning | 18,1 % | 18,6 % | 18,7 % |
| Kapitaldekning | 19,4 % | 20,0 % | 20,4 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer (2,50%) | 430 | 802 | 442 |
| Motsyklisk buffer (1,5%) | 344 | 481 | 265 |
| Systemrisikobuffer (3,00 %) | 516 | 962 | 531 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 289 | 2 245 | 1 238 |
| Minimumskrav til ren kjernekapital (4,50%) | 774 | 1 443 | 796 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital | 1 048 | -560 | 1 277 |
| Uvektet kjernekapitaldekning (Leverage ratio ) | 10,4 % | 10,6 % | 10,7 % |
Note 12 - Egenkapitalbeviseiere og spredning av egenkapitalbevis
| Det var 2.014 egenkapitalsbeviseiere per 30.09.2023 De største var: | Antall | % av totalt antall egenkapital-bevis | |
|---|---|---|---|
| 1 | SPAREBANK 1-STIFTELSEN RINGERIKE | 4 634 470 | 29,61 % |
| 2 | SPAREBANKSTIFTELSEN GRAN | 3 086 627 | 19,72 % |
| 3 | SPAREBANKSTIFTELSEN JEVNAKER LUNNE | 2 347 840 | 15,00 % |
| 4 | VPF EIKA EGENKAPITALBEVIS | 489 251 | 3,13 % |
| 5 | TRONRUD AS | 319 690 | 2,04 % |
| 6 | MP PENSJON PK | 246 222 | 1,57 % |
| 7 | WENAASGRUPPEN AS | 232 000 | 1,48 % |
| 8 | KOMMUNAL LANDSPENSJONSKASSE GJENSI | 226 802 | 1,45 % |
| 9 | FRES AS | 225 000 | 1,44 % |
| 10 | DNB BANK ASA | 157 530 | 1,01 % |
| 11 | AKA AS | 148 531 | 0,95 % |
| 12 | ALLUMGÅRDEN AS | 77 311 | 0,49 % |
| 13 | THORSTEIN KVALE AS | 58 570 | 0,37 % |
| 14 | G.A.S. HOLDING AS | 50 679 | 0,32 % |
| 15 | BERGEN KOMMUNALE PENSJONSKASSE | 50 000 | 0,32 % |
| 16 | SPAREBANK 1 SØRØST-NORGE | 43 380 | 0,28 % |
| 17 | RG HOLDING AS | 41 338 | 0,26 % |
| 18 | LUNNER ALMENNING | 40 322 | 0,26 % |
| 19 | XPND AS | 40 000 | 0,26 % |
| 20 | STAAVI, BJØRN | 38 000 | 0,24 % |
| 20 | HAHV INVEST AS | 38 000 | 0,24 % |
| Sum 20 største | 12 591 563 | 80,46 % | |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 3 058 842 | 19,54 % | |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 15 650 405 | 100 % | |
Egenkapitalbevisbrøk - Morbank
| (Beløp i mnok) | 30.09.2023 | 31.12.2022 | 31.06.2023 |
|---|---|---|---|
| Eierandelskapital | 1 565 | 1 565 | 1 565 |
| Overkursfond | 492 | 492 | 492 |
| Utjevningsfond eksklusive utbytte og fond for urealiserte gevinster | 1 779 | 1 580 | 1 779 |
| A. Sum egenkapitalbeviseierenes kapital | 3 836 | 3 636 | 3 836 |
| Grunnfondskapital eksklusive gaver og fond for urealiserte gevinster | 100 | 94 | 100 |
| Kompensasjonsfond | 5 | 5 | 5 |
| B. Sum samfunnseid kapital | 105 | 99 | 105 |
| Egenkapital eksklusiv utbytte, fond for urealiserte gevinster og annen egenkapital | 3 941 | 3 736 | 3 940 |
| Eierandelsbrøk (A/(A+B)) | 97,34 % | 97,34 % | 97,34 % |
Note 13 - Segmentinformasjon
Inndelingen i segmentene som beskrevet under er knyttet til den måten konsernet styres og følges opp på internt i virksomheten. På balanseposter segmentrapporteres det i morbanken kun på utlån og innskudd. Øvrige balanseposter er klassifisert under øvrige.
Rapporteringen av segmenter er inndelt i følgende områder: Privatmarked inneholder privatkunder for hele banken, samt mindre bedriftskunder. Bedriftsmarked inneholder større bedriftsengasjementer. Eiendomsmegling samt IT- og regnskapstjenester inneholder virksomhet i datterselskaper.
Segment PM og segment BM er definert som kunder håndtert av henholdsvis PM og BM avdelingene. Det vil være kunder med BM sektor som behandles av PM avdelingene, og motsatt. Segmentinformasjonen vil derfor ikke samsvare med sektorinndelingen i note 4.
Konsern 30.09.2023
| (Beløp i mnok) | Privat-marked | Bedrifts-marked | Eiendoms-megling | IT- og regnskaps-tjenester | Øvrig virksomhet/elimineringer | Totalt konsern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | ||||||
| Netto renteinntekter og provisjon BK/ NK | 239 | 291 | 0,4 | 0,0 | 28 | 559 |
| Netto andre provisjonsinntekter | 77 | 35 | - | - | 0 | 112 |
| Netto andre inntekter | -1 | -0 | 40 | 65 | 33 | 138 |
| Driftskostnader | 160 | 85 | 34 | 61 | -5 | 334 |
| Resultat før tap | 156 | 241 | 7 | 4 | 67 | 475 |
| Tap på utlån og garantier | -2 | -1 | - | - | -0 | -3 |
| Resultat før skatt | 157 | 242 | 7 | 4 | 67 | 478 |
| (Beløp i mnok) | Privat-marked | Bedrifts-marked | Eiendoms-megling | IT- og regnskaps-tjenester | Øvrig virksomhet/elimineringer | Totalt konsern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BALANSE | ||||||
| Utlån til kunder | 13 532 | 11 479 | - | - | -70 | 24 942 |
| Nedskrivning utlån | -14 | -83 | - | - | 0 | -97 |
| Verdiendring utover tapsnedskrivning | 2 | - | - | - | 0 | 2 |
| Andre eiendeler | - | - | 35 | 40 | 5 618 | 5 692 |
| Sum eiendeler pr segment | 13 520 | 11 396 | 35 | 40 | 5 548 | 30 539 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 12 753 | 6 944 | - | - | -9 | 19 688 |
| Annen gjeld og egenkapital | - | - | 35 | 40 | 10 776 | 10 851 |
| Sum egenkapital og gjeld pr segment | 12 753 | 6 944 | 35 | 40 | 10 767 | 30 539 |
Konsern 30.09.2022
| (Beløp i mnok) | Privat-marked | Bedrifts-marked | Eiendoms-megling | IT- og regnskaps-tjenester | Øvrig virksomhet/elimineringer | Totalt konsern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | ||||||
| Netto renteinntekter og provisjon BK/ NK | 219 | 235 | 0 | -0 | -3 | 452 |
| Netto andre provisjonsinntekter | 75 | 37 | - | - | 0 | 112 |
| Netto andre inntekter | 0 | 1 | 41 | 47 | 19 | 109 |
| Driftskostnader | 140 | 72 | 33 | 42 | 1 | 288 |
| Resultat før tap | 155 | 201 | 9 | 5 | 15 | 385 |
| Tap på utlån og garantier | -2 | 14 | - | - | -0 | 12 |
| Resultat før skatt | 157 | 187 | 9 | 5 | 15 | 373 |
| (Beløp i mnok) | Privat-marked | Bedrifts-marked | Eiendoms-megling | IT- og regnskaps-tjenester | Øvrig virksomhet/elimineringer | Totalt konsern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BALANSE | ||||||
| Utlån til kunder | 13 169 | 11 233 | - | - | -41 | 24 361 |
| Nedskrivning utlån | -14 | -83 | - | - | - | -97 |
| Verdiendring utover tapsnedskrivning | 4 | - | - | - | - | 4 |
| Andre eiendeler | - | - | 35 | 23 | 4 654 | 4 712 |
| Sum eiendeler pr segment | 13 159 | 11 150 | 35 | 23 | 4 613 | 28 979 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 12 221 | 6 966 | - | - | -8 | 19 179 |
| Annen gjeld og egenkapital | - | - | 35 | 23 | 9 743 | 9 800 |
| Sum egenkapital og gjeld pr segment | 12 221 | 6 966 | 35 | 23 | 9 735 | 28 979 |
Konsern 31.12.2022
| (Beløp i mnok) | Privat-marked | Bedrifts-marked | Eiendoms-megling | IT- og regnskaps-tjenester | Øvrig virksomhet/elimineringer | Totalt konsern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | ||||||
| Netto renteinntekter og provisjon BK/ NK | 287 | 326 | 0,5 | -0,0 | 4 | 618 |
| Netto andre provisjonsinntekter | 106 | 50 | - | - | -1 | 155 |
| Netto andre inntekter | 1 | 1 | 53 | 63 | 59 | 176 |
| Driftskostnader | 188 | 97 | 45 | 64 | 1 | 395 |
| Resultat før tap | 205 | 280 | 9 | -1 | 60 | 554 |
| Tap på utlån og garantier | -1 | 19 | - | - | -0 | 19 |
| Resultat før skatt | 206 | 261 | 9 | -1 | 60 | 535 |
| (Beløp i mnok) | Privat-marked | Bedrifts-marked | Eiendoms-megling | IT- og regnskaps-tjenester | Øvrig virksomhet/elimineringer | Totalt konsern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BALANSE | ||||||
| Utlån til kunder | 13 299 | 11 276 | - | - | - | 24 574 |
| Nedskrivning utlån | -15 | -86 | - | - | - | -102 |
| Verdiendring utover tapsnedskrivning | 5 | - | - | - | - | 5 |
| Andre eiendeler | - | - | 31 | 21 | 5 080 | 5 133 |
| Sum eiendeler pr segment | 13 288 | 11 189 | 31 | 21 | 5 080 | 29 610 |
| Innskudd fra og gjeld til kunder | 12 352 | 6 774 | - | - | -8 | 19 118 |
| Annen gjeld og egenkapital | - | - | 31 | 21 | 10 440 | 10 492 |
| Sum egenkapital og gjeld pr segment | 12 352 | 6 774 | 31 | 21 | 10 431 | 29 610 |
Note 14 - SpareBank 1 Boligkreditt AS m.v.
SpareBank 1 Boligkreditt AS, SpareBank 1 Næringskreditt AS og SpareBank 1 Kredittkort AS
SpareBank 1 Ringerike Hadeland har, sammen med de andre eierne, inngått avtale om etablering av likviditetsfasilitet for SpareBank 1 Boligkreditt og SpareBank 1 Næringskreditt.
Det ble inngått ny aksjonæravtale for SpareBank 1 Boligkreditt AS, gjeldende fra 10.12.2018. Sammen med de øvrige eierne av SpareBank 1 Boligkreditt AS har SpareBank 1 Ringerike Hadeland gjennom denne inngått avtale om å sikre at SpareBank 1 Boligkreditt AS til enhver tid har en ren kjernekapitaldekning som minst tilsvarer myndighetenes fastsatt krav (inkludert bufferkrav og krav til pilar 2). Per 30.09.2023 utgjør myndighetskravet 14,9 prosent (inkl pilar 2 på 0,9 prosent).
Aksjonæravtalen for SpareBank 1 Næringskreditt er ikke endret. Avtalen sikrer at SpareBank 1 Næringskreditt til enhver tid har en kjernekapitaldekning på minimum 11 prosent.
SpareBank 1 Ringerike Hadeland har, sammen med de andre eierne, inngått avtale om å sikre at SpareBank 1 Kredittkort AS til enhver tid har en forsvarlig ansvarlig kapital.
For mer informasjon vedrørende avtalene se note 9 i årsregnskapet.
Note 15 - Vurdering av virkelig verdi på finansielle instrumenter
I henhold til IFRS 7 skal finansielle instrumenter som regnskapsføres til virkelig verdi klassifiseres i ulike nivåer:
Nivå 1: Verdsettelse basert på noterte priser i aktivt marked
Virkelig verdi av finansielle instrumenter som handles i aktive markeder er basert på markedspris på balansedagen. Et marked er betraktet som aktivt dersom markedskursene er enkelt og regelmessig tilgjengelige. Instrumenter inkludert i nivå 1 omfatter kun egenkapitalinstrumenter notert på Oslo Børs.
Nivå 2: Verdsettelse basert på observerbare markedsdata
Virkelig verdi av finansielle instrumenter som ikke handles i et aktivt marked (for eksempel enkelte OTC derivater) bestemmes ved å bruke verdsettelsesmetoder. Disse verdsettelsesmetodene maksimerer bruken av observerbare data der det er tilgjengelig, og belager seg minst mulig på konsernets egne estimater. Dersom alle vesentlige data som kreves for å fastsette virkelig verdi av et instrument er observerbare data, er instrumentet inkludert i nivå 2. Instrumenter inkludert i nivå 2 omfatter renteswapper og obligasjoner og sertifikater som inngår i likviditetsporteføljen, samt egenkapitalinstrumenter notert på utenlandsk børs.
Nivå 3: Verdsettelse basert på annet enn observerbare data
Dersom fastsettelsen av verdi ikke er tilgjengelig i forhold til nivå 1 og 2, benyttes verdsettelsesmetoder som baserer seg på ikke-observerbar informasjon.
Virkelig verdi av finansielle instrumenter som ikke er basert på observerbare markedsdata, er fastsatt på grunnlag av verdianslag innhentet fra eksterne parter eller SpareBank 1 Gruppen. Verdivurdering er basert på et gjennomsnitt av fem ulike metoder:
- siste kjente transaksjonskurs
- resultat per aksje
- utbytte per aksje
- rapportert EBITDA for underliggende aksjeselskap
- siste kjente transaksjonskurs på sammenlignbare instrumenter
Instrumenter inkludert i nivå 3 som verdsettes etter dissse verdsettelsesmetoder omfatter unoterte egenkapitalinstrumenter, som vurderes til virkelig verdi over resultatet.
Strategiske eierposter i SpareBank 1 selskapene verdsettes i hovedsak til gjennomsnittlig emisjonskurs. Ved verdifall som ikke anses å være forbigående, nedskrives eierposten til vår andel av bokført egenkapital i selskapet.
Fastrentelån klassifisert i nivå 3 verdivurderes kvartalsvis basert på en neddiskontert nåverdi av fremtidige kontanstrømmer fra porteføljen. Diskonteringsrenten settes lik en stipulert markedsrente for porteføljen. Verdien tilsvarer bankens beste estimat på prisen en markedsdeltaker vil være villig til å betale for fastrenteutlånsporteføljen i et annenhåndsmarked for fastrenteutlån.
Følgende tabell presenterer konsernets eiendeler og gjeld målt til virkelig verdi per 30. september 2023.
| Eiendeler (beløp i mnok) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler til virkelig verdi over resultatet | ||||
| - Derivater | 72 | 72 | ||
| - Obligasjoner og sertifikater | 2 156 | 2 156 | ||
| - Egenkapitalinstrumenter og verdipapirfond | 2 | 1 120 | 1 122 | |
| - Fastrentelån | 1 178 | 1 178 | ||
| Finansielle eiendeler til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| - Egenkapitalinstrumenter og verdipapirfond | 13 518 | 13 518 | ||
| - Utlån klassifisert til virkelig verdi over utvidet resultat | 15 748 | 2 298 | 18 047 | |
| Sum eiendeler | - | 31 497 | 4 596 | 36 093 |
| Forpliktelser (beløp i mnok) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Finansielle forpliktelser til virkelig verdi over resultatet | ||||
| - Derivater | 147 | 147 | ||
| Sum forpliktelser | 147 | - | 147 |
Følgende tabell presenterer konsernets eiendeler og gjeld målt til virkelig verdi per 30. september 2022.
| Eiendeler (beløp i mnok) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler til virkelig verdi over resultatet | ||||
| - Derivater | - | 18 | - | 18 |
| - Obligasjoner og sertifikater | - | 1 968 | - | 1 968 |
| - Egenkapitalinstrumenter og verdipapirfond | - | 3 | 777 | 780 |
| - Fastrentelån | - | - | 1 314 | 1 314 |
| Finansielle eiendeler til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| - Utlån klassifisert til virkelig verdi over utvidet resultat | - | 12 302 | - | 12 302 |
| Sum eiendeler | - | 14 291 | 2 091 | 16 382 |
| Forpliktelser (beløp i mnok) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Finansielle forpliktelser til virkelig verdi over resultatet | ||||
| - Derivater | - | 7 | - | 7 |
| Sum forpliktelser | - | 7 | - | 7 |
Følgende tabell presenterer konsernets eiendeler og gjeld målt til virkelig verdi per 31. desember 2022
| Eiendeler (beløp i mnok) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler til virkelig verdi over resultatet | ||||
| - Derivater | - | 69 | 69 | |
| - Obligasjoner og sertifikater | - | 2 041 | 2 041 | |
| - Egenkapitalinstrumenter og verdipapirfond | - | 2 | 1 092 | 1 094 |
| - Fastrentelån | - | 1 247 | 1 247 | |
| Finansielle eiendeler til virkelig verdi over utvidet resultat | - | |||
| - Egenkapitalinstrumenter og verdipapirfond | - | |||
| - Utlån klassifisert til virkelig verdi over utvidet resultat | - | 13 287 | - | 13 287 |
| Sum eiendeler | - | 15 400 | 2 339 | 17 739 |
| Forpliktelser (beløp i mnok) | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Finansielle forpliktelser til virkelig verdi over resultatet | ||||
| - Derivater | - | 94 | - | 94 |
| Sum forpliktelser | - | 94 | - | 94 |
Følgende tabell presenterer endringene i instrumentene klassifisert i nivå 3 per 30. september 2023.
| (Beløp i mnok) | Fastrentelån | Egenkapitalinstrumenter | Sum |
|---|---|---|---|
| Inngående balanse | 1 247 | 1 092 | 2 339 |
| Investeringer i perioden | - | 7 | 7 |
| Tilbakebetaling av kapital | |||
| Salg i perioden (til bokført verdi) | |||
| Netto volumendring i perioden | -50 | 20,0 | -30 |
| Gevinst eller tap ført i resultatet | -20 | 1 | -18 |
| Gevinst eller tap ført direkte mot utvidet resultat | |||
| Utgående balanse | 1 178 | 1 120 | 2 298 |
Verdsettelsen av fastrentelånene er basert på endringer i markedsrenten og endringer i porteføljens kunderente hensyntatt gjennomsnitlig gjenværende løpetid på porteføljen. Gjennomført sensitivitetsanalyse indikerer at en økning i markedsrenten på 10 basispunkter ville medført en brutto negativ resultateffekt på 4,4 mill kroner. Tilsvarende ville en reduksjon i markedsrenten på 10 basispunkter medført en brutto positiv resultateffekt på 4,4 mill kroner.
Note 16 - Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntruffet vesentlige hendelser etter balansedagen som påvirker konsernets regnskap.

